Pierwsze taśmy LED-owe – krótka historia

Historia taśm ledowych nierozerwalnie wiąże się z historią samych diod LED. Choć wydaje nam się, że jest to nowoczesna technologia oświetleniowa stosowana od niedawna, to wcale tak nie jest. Pierwsze obserwacje zjawiska elektroluminescencji, która ma zastosowanie w diodach LED zostały przeprowadzone już w 1907 roku.

Badania nad tym rodzajem światła trwały przez wiele lat. Pierwsze diody komercyjne emitujące jedynie światło podczerwone pojawiły się w latach 50-tych. Wraz z upływem kolejnych dziesięcioleci zaczęły powstawać diody świecące na kolor czerwony, żółty, pomarańczowy, zielony czy niebieski. Przez długi czas problemem było stworzenie diod świecących białym światłem, które udało się uzyskać dopiero w latach 90-tych ubiegłego stulecia.

Pierwsze diody ledowe wydzielały światło podczerwone i nie nadawały się do oświetlania. Jednak bardzo szybko znaleziono dla nich zastosowanie- wykorzystano je do zdalnego sterowania. Z biegiem czasu, kiedy pojawiały się diody wydzielające światło widzialne zaczęto szukać dla nich odpowiednich zastosowań. Ponieważ były niewielkich rozmiarów wykorzystywano je przede wszystkim do podświetlania niewielkich elementów np. takich jak różnego rodzaju wskaźniki..

Krokiem w kierunku powstania taśm ledowych było ułożenie diod w plansze. Takie diody wykorzystywane były np. w wyświetlaczach kalkulatorów. Zebrane na niewielkiej przestrzeni zapalały się w określonych kompozycjach układając się w cyfry.

Po płaskich powierzchniach zaczęły powstawać pierwsze taśmy ledowe. Ten produkt z początku nie cieszył się zbytnią popularnością. Jednak z upływem czasu taśmy ledowe znajdowały coraz to nowe zastosowania. Ponieważ były znacznie mniejsze niż wykorzystywane wcześniej żarówki i jarzeniówki, zaczęły je zastępować w wielu miejscach. Świecące na biało taśmy już od dawna można spotkać w szafach czy na półkach.

Ostatnim etapem historii taśm ledowych są taśmy LED RGB. Są to taśmy, których diody wytwarzają światło w wielu kolorach. Ten rodzaj oświetlenia jest najchętniej wykorzystywany do dekoracji wnętrz oraz obiektów zewnętrznych.