Taśma LED – kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu

taśma led - czym się sugerować przy jej kupnie?

Taśmy Led powoli podbijają serca Polaków. Są bardzo uniwersalne, ładnie się prezentują, doskonale sprawdzają się jako oświetlenie blatów kuchennych lub wnętrza szafy, nadają blasku ogrodom a do tego zużywają niewiele prądu. Niestety zdarza się, że zakupione taśmy nie działają tak jak powinny. Zazwyczaj wynika to z błędów popełnianych podczas ich kupowania. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę, aby kupić dobrej jakości taśmę?

Informacje o produkcie

Zanim kupimy taśmę ledową należy dokładnie sprawdzić czego potrzebujemy. Bardzo często zdarza się, że idąc do sklepu zupełnie nie wiemy jaka taśma jest nam potrzebna. Można dopytać sprzedawców, jednak często nie są oni najlepszymi doradcami, ponieważ ich zadaniem jest sprzedanie produktu. Stąd też udzielają tylko lakonicznych odpowiedzi na zadawane pytania. Z drugiej strony można poszukać informacji od producenta, ale większości z nas nic nie mówią cyfry i symbole tam zapisane. Dlatego też warto do sklepu zabrać ze sobą kogoś, kto jest obeznany w temacie lub wcześniej spisać sobie parametry jakimi powinna charakteryzować się wybierana przez nas taśma.

Parametry

Wybierając się do sklepu należy poznać również parametry oświetlenia LED. Warto wiedzieć, że powszechnym błędem jest kupowanie oświetlenia ledowego porównując jego parametry do mocy żarówek mierzonych w watach. Wybierając w ten sposób taśmy ledowe zamiast kupić jasno świecące wybierzemy taśmy o największym poborze energii.

Ilość i wielkość diod

Częstym błędem wynikającym z niewiedzy jest poszukiwanie taśm z dużymi diodami lub z dużą ilością diod. Warto wiedzieć, że ani wielkość diod ani ich ilość nie decydują o jasności taśmy ledowej. Jasność uzależniona jest od budowy poszczególnych diod LED i informują o niej lumeny – jednostka określająca strumień światła. Im wyższa tym jaśniejsza taśma LED.

Zasilacz

Wybierając najlepsze oświetlenie do swojego domu musimy pamiętać, że taśma ledowa to nie tylko taśma, ale również zasilacz. To od niego zależy czy diody dobrze świecą oraz jak długo będą nam służyły.

Gwarancja

Jedną z zalet oświetlenia ledowego jest jego długotrwałe działanie i rzadkie usterki. Większość firm produkujących taśmy LED dają na swoje produkty co najmniej dwuletnią gwarancję. Aby być pewnym, że w razie usterki będzie można zgłosić taśmę do naprawy lub wymiany należy zwrócić uwagę na warunki gwarancji.