Jakie akcesoria mogą się przydać podczas montażu taśmy LED?

montaż taśmy led, czego potrzebujesz?Montaż taśm LED nie jest specjalnie trudny, aczkolwiek wiele zależy od tego gdzie i jak chcemy go zamontować. Należy jednak zaznaczyć, że najprostsze mocowanie taśm np. w szafach czy pod półkami może wykonać niemal każdy. Co zatem będzie potrzebne do montażu taśm ledowych?

Taśma LED

Chcąc zamontować oświetlenie dekoracyjne lub użyteczne należy najpierw wybrać odpowiednią taśmę ledową. W zależności od planowanego użycia można wybrać taśmę świecącą na biało w jednym z dostępnych rodzajów tzn. o świetle białym zimnym, ciepłym bądź neutralnym. Jeśli zależy nam na oświetleniu kolorowym wówczas należy wybrać taśmę LED RGB, która świeci w całej gamie barw. Taśma tego rodzaju może świecić w jednym kolorze lub zmieniać barwy w zależności od ustawień sterownika. Kupując taśmę należy pamiętać o tym, aby dokładnie zmierzyć jaka długość będzie potrzebna. W sklepach dostępne są taśmy maksymalnie do 5 metrów długości. Jeżeli taśma musi być dłuższa należy kupić większą ilość opakowań.

Zasilacz

Niezależnie od tego jaką taśmę ledową wybierzemy do jej podłączenia będzie konieczny zasilacz. Aby taśma dobrze działała należy bardzo dokładnie obliczyć niezbędną moc zasilacza. Należy pamiętać również, że jeden zasilacz może obsługiwać najwyżej 5 metrów taśmy ledowej. Jeśli planujemy zamontować dłuższy odcinek taśmy konieczne jest dokupienie większej ilości zasilaczy.

Kontroler RGB

W przypadku montażu taśmy LED RGB poza zasilaczem konieczne jest również posiadanie kontrolera RGB (albo inaczej sterownika). W komplecie z kontrolerem znajduje się pilot umożliwiający sterowanie całym zestawem oświetleniowym.

Złączki

Do wygodnego i bezpiecznego łączenie przewodów najlepiej wykorzystać specjalne złączki dostępne w sklepach z artykułami elektrycznymi. Warto z nich korzystać, ponieważ są znacznie bezpieczniejsze aniżeli skręcanie czy lutowanie przewodów.

Montaż taśmy LED

Taśmy ledowe są wyposażone z jednej strony w taśmę klejącą, która umożliwia proste naklejanie ich na dowolną powierzchnię. Jeśli jednak zależy nam na bardziej eleganckim oświetleniu wówczas można dokupić specjalne obudowy, które montowane są najczęściej za pomocą śrubek.

Dodatkowe narzędzia, które mogą się przydać

Do montażu taśm ledowych z pewnością przyda się również miarka i ołówek, które pozwolą zmierzyć długość taśmy oraz wyznaczyć miejsca, gdzie będzie montowana. Warto mieć również pod ręką śrubokręt, nożyczki i kombinerki. W przypadku łączenia kilku taśm należy przygotować sobie również lutownicę, która ułatwi łączenie fragmentów taśmy.

Montaż taśm ledowych nie jest trudny, niemniej jednak do każdej czynności trzeba się dobrze przygotować. Zanim rozpoczniemy pracę warto najpierw skompletować cały zestaw narzędzi, które przydadzą się podczas montażu.