Jak dobrać zasilacz do określonej długości taśmy LED?

 

zasilacz do taśm led

Aby taśma ledowa działała, niezbędny jest odpowiedni zasilacz. W sklepach można kupić gotowe zestawy złożone z taśmy i zasilacza, co jednak wtedy, gdy samodzielnie chcemy połączyć te dwa elementy w zestaw?

Od czego zależny moc zasilacza?

Aby taśmy ledowe świeciły dobrze na całej swojej długości i nie psuły się, bardzo ważne jest, aby miały dostarczaną odpowiednią ilość prądu. Zbyt duża lub za mała moc zasilacza może prowadzić do uszkodzenia diod, albo zmniejszenia jasności światła. W przypadku taśm ledowych moc zasilacza jest uzależniona od długości taśmy, którą chcemy zamontować.

Jak obliczyć moc zasilacza?

Kupując taśmę ledową na jej opakowaniu znajduje się informacja o poborze prądu. Ponieważ taśmy LED można dowolnie skracać na etykiecie pojawia się informacja o potrzebnej mocy do zasilenia 1 metra taśmy np. 2,4 W/m – oznacza to, że do podłączenia 5 metrowej taśmy potrzebujemy zasilacza o mocy co najmniej 12 W (specjaliści zalecają zwiększenie wyliczonej mocy o ok. 10%). Jeśli natomiast taśma, którą podłączamy jest krótsza należy odpowiednio przeliczyć moc niezbędną do jej zasilenia.

Co jeszcze należy wiedzieć o zasilaczach?

  • Bardzo ważną rzeczą jest to, że jeden zasilacz może zasilać taśmę maksymalnie do 5 metrów. Jeśli taśma jest dłuższa należy podłączyć ją do dwóch zasilaczy, ponieważ w innym wypadku diody położone dalej będą świeciły coraz słabiej.
  • Ponadto należy pamiętać, że zasilaczy nie wolno łączyć ze sobą w celu uzyskania większej mocy. Lepszym sposobem jest podłączenie dwóch zasilaczy na dwóch końcach taśmy.
  • W sklepach dostępne są różne rodzaje zasilaczy. Jeśli chcemy podłączyć taśmę ledową w miejscu, gdzie panuje wilgoć np. w łazience czy w ogrodzie należy pamiętać o tym, aby wybrać model umieszczony w wodoszczelnej obudowie.