LED – gotowe zestawy oświetleniowe czy samodzielnie tworzone rozwiązania?

Led- gotwe zestawy oświetleniowe czy nie?

Co jest lepsze – gotowe zestawy oświetleniowe czy samodzielnie stworzone rozwiązania? Takie pytanie pojawia się bardzo często, kiedy zaczynamy myśleć o zamontowaniu użytkowego lub dekoracyjnego oświetlenia ledowego. Jak się można przekonać nie ma na nie dobrej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od naszej wiedzy, umiejętności oraz potrzeb.

Gotowe zestawy oświetleniowe

Decydując się na gotowe zestawy oświetleniowe mamy pewność, że wszystkie elementy są odpowiednio dobrane. W zestawie znajduje się zasilacz, który ma moc dostosowaną do znajdujących się wraz z nim elementów świetlnych. W gotowych zestawach znajdują się także przewody łączące poszczególne elementy oraz uchwyty umożliwiające ich montaż. W większości przypadków zamontowanie gotowego zestawu oświetleniowego jest maksymalnie uproszczone. Gotowe wtyczki sprawiają, że montaż taśm ledowych i zasilacza jest prosty i bezpieczny. Natomiast uchwyty najczęściej są mocowane za pomocą śrubek lub dwustronnej taśmy klejącej, co jeszcze bardziej ułatwia ich instalację.
Niestety gotowe zestawy mają również swoje wady. Największą z nich jest ograniczony sposób wykorzystania. Jeśli chcemy podświetlić kuchenny blat, to świetnie się sprawdzą, natomiast podświetlenie ogrodowej ścieżki takim zestawem jest już bardzo utrudnione.

Samodzielne rozwiązania oświetleniowe

Tworzenie własnych rozwiązań oświetleniowych wymaga znacznie większych umiejętności niż korzystanie z gotowców, ale też daje więcej możliwości. Jeśli zależy nam na efektownych dekoracjach świetlnych, to najlepiej tworzyć swoje własne kombinacje. W takim wypadku należy bardzo dokładnie zapoznać się ze sposobem dobierania zasilacza do taśmy, łączenia w całość instalacji świetlnych oraz montażu samej taśmy ledowej. Ta wiedza będzie konieczna do stworzenia niepowtarzalnej dekoracji w domu lub na zewnątrz.

Zarówno instalacje gotowe, jak i tworzone samodzielnie rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dlatego zanim zdecydujemy się na którekolwiek z tych rozwiązań warto dobrze się zastanowić i przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania.