Oznaczenia na taśmach LED – co należy wiedzieć

Bardzo często klienci sklepów elektrycznych kupują taśmy ledowe w ciemno, ponieważ nie wiedzą, co oznaczają podstawowe symbole znajdujące się na taśmie. Wyjaśniamy, o czym informują liczby i litery znajdujące się na etykietach.

Liczba 30, 60 lub 120

Najczęściej na taśmach ledowych pojawia się jedna z powyższych liczb, aczkolwiek bywają także inne. Liczby te oznaczają ilość diod znajdujących się na metrze bieżącym taśmy. Ilość diod w połączeniu z ich wielkością wpływają na jasność wybranej przez nas taśmy.

SMD

SMD to wskaźnik wielkości diod. Im większa liczba znajdująca się przy tym symbolu tym większa dioda. Jako przykład można podać 3528 SMD – jest to jedna z mniejszych diod, natomiast 5050 SMD to oznaczenie dużej diody. Im wyższa liczba tym jaśniejsze światło jakie daje dioda.

W/m

Taśmy ledowe na etykiecie mają informację o poborze mocy. Ponieważ można zmieniać ich długość zależnie od potrzeb, jednostką mocy jest Wat/metr (W/m). Wartość podaną przed jednostką należy pomnożyć razy ilość metrów jakie będziemy używać i w ten sposób można obliczyć moc zasilacza niezbędnego do dobrego działania taśmy.

IP

Symbol IP oraz liczba przy nim stojąca oznaczają klasę wodoszczelności taśmy ledowej. IP 20 to zwykła taśma bez żadnej ochrony przed wodą. Można jej używać w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie nie ma zbyt dużej wilgotności. IP 65 to taśma ledowa pokryta warstwą silikonu. Ten rodzaj taśmy nadaje się między innymi do oświetlenia pomieszczeń, gdzie jest wilgoć np. łazienki, ale również wykorzystuje się ją do oświetlenia zewnętrznego. Taśmy LED oznaczone symbolem IP 68 są pokryte silikonową warstwą i dodatkowo umieszczone w gumowym wężu. Można je wykorzystać do oświetlenia basenu czy oczka wodnego.

Wybierając taśmy dla siebie warto zapoznać się z powyższymi oznaczeniami. Dzięki ich znajomości dokonamy mądrego zakupu, z którego będziemy zadowoleni.