Szybkie wskazówki na temat montażu taśmy LED

Montaż taśm ledowych - wskazówki
Taśmy LED stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoje zróżnicowane zastosowanie i dekoracyjny wygląd. Ich niewątpliwą zaletą jest również prosty montaż. Poniżej podajemy kilka wskazówek jak zamontować taśmę ledową.

Budowa taśmy

Taśma ledowa zbudowana jest z diod LED rozmieszczonych na taśmie i połączonych za pomocą przewodów. Na jednym końcu znajdują się przewody, które należy podłączyć do zasilacza lub sterownika. Dostępne w sklepach taśmy ledowe mają najczęściej 5 metrów długości, ale są tak zbudowane, żeby można je było niemal dowolnie skracać. W zależności od rodzaju taśmy i producenta co 3-5 cm, znajduje się znacznik, mówiący o miejscu bezpiecznego podziału. Taśmy ledowe można nie tylko dzielić, ale również łączyć, aczkolwiek wymaga to już większych umiejętności. Wartym podkreślenia jest również fakt, że taśmy ledowe od spodu posiadają taśmę klejącą, która umożliwia ich łatwy montaż.

Podłączenie zasilacza

Jedną z czynności, które należy wykonać w pierwszej kolejności jest podłączenie zasilacza. Czynność ta nie wymaga specjalistycznych umiejętności, niemniej jednak należy przestrzegać wszystkich zasad związanych z pracą z urządzeniami elektrycznymi. Przede wszystkim trzeba pamiętać, by podczas pracy zasilacz był odłączony od prądu. Następnie należy podłączyć wszystkie wtyczki zgodnie z oznaczeniami. Trzeba pamiętać, że w przypadku zasilaczy do taśm ledowych istnieje polaryzacja i nieodpowiednie podłączenie przewodów sprawi, że taśma nie będzie działała.

Mocowanie taśmy

Większość dostępnych w sklepach taśm ledowych ma jedną ze stron pokrytą klejem. Wystarczy zdjąć zabezpieczenie i można ją przykleić na dowolnej powierzchni podobnie jak taśmę klejącą. Zanim jednak to uczynimy należy wybrane miejsce bardzo dokładnie oczyścić i odtłuścić, a następnie osuszyć. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można naklejać taśmę.

Podłączanie sterownika RGB

Taśmy ledowe RGB poza zasilaczem wyposażone są również w specjalny sterownik umożliwiający zmianę barwy światła lub zaprogramowanie sekwencji barwnej taśmy. Taśmy tego typu wymagają podłączenia przewodów, którymi są zakończone bezpośrednio do sterownika. Do pozostałych wolnych wtyczek kontrolera należy podłączyć przewody zasilacza.

Warto wiedzieć

W zależności od miejsca umieszczenia oraz przewidywanego zastosowania może być potrzebne dodatkowe obudowanie taśmy. W takim wypadku poza przyklejeniem taśmy za pomocą znajdującego się na niej kleju trzeba przymocować również obudowę, w której będzie się ona znajdowała. Najczęściej można to zrobić za pomocą zwyczajnych śrubek.