Taśma LED RGB – do czego służy kontroler RGB?

Taśma LED RGB - jej zastosowanie oraz zalety
Wśród taśm ledowych dostępnych na rynku można wyróżnić taśmy LED RGB. Są one bardzo chętnie wybierane ze względu na wielobarwność zamontowanych w nich diod. Warto jednak wiedzieć, że aby w pełni móc korzystać z uroków tego typu oświetlenia potrzebny jest nie tylko zasilacz do taśmy, ale także specjalny sterownik, który należy do niej podłączyć.

Czym jest i do czego służy kontroler RGB?

Kontroler RGB, nazywany często sterownikiem, to urządzenie, które podłącza się do taśmy ledowej RGB. Urządzenie to umożliwia sterowanie oświetleniem ledowym. W zależności od rodzaju, sterowniki mają mniejszą lub większą ilość funkcji. Wśród najważniejszych opcji jakie posiadają można wymienić:

  • 1. wybór jednego koloru w jakim świeci taśma LED;
  • 2. ustawienie zmiany barw;
  • 3. ustawienie cyklicznej zmiany barw – niektóre sterowniki umożliwiają samodzielne zaprogramowanie kolejności następujących po sobie kolorów;
  • 4. opcję płynnej zmiany kolorów;
  • 5. opcję skokowej zmiany kolorów;
  • 6. opcję stroboskopu
  • 7. ściemnianie i rozjaśnianie diod.

Sterowanie kontrolerem RGB

Kontroler RGB podłączany jest bezpośrednio do taśmy ledowej. Ale nie potrzeba za każdym razem chodzić do sterownika, kiedy chce się zmienić ustawienia. Do tego celu służy pilot. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje pilotów: radiowy oraz na podczerwień. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Pilot na podczerwień

Piloty na podczerwień zazwyczaj mają znacznie więcej opcji. Umożliwiają włączenie większej liczby kolorów niż piloty radiowe, oraz tworzenie nowych barw. Piloty tego typu mają zasięg ok. 15 metrów. Ich największą wadą jest to, że aby działały muszą być nakierowane na odbiornik znajdujący się w kontrolerze. Ze względu na mniejszy zasięg oraz konieczność kontaktu bezpośredniego ze sterownikiem piloty tego typu nie nadają się do obsługi długich taśm lub ich połączeń.

Pilot radiowy

Piloty radiowe mają zazwyczaj mniej opcji. Zazwyczaj dostępna w nich ilość kolorów jest znacznie mniejsza niż w pilotach na podczerwień. Nie posiadają też opcji tworzenia własnych kolorów. Jednak ich ogromną zaletą jest brak konieczności jakiegokolwiek kontaktu ze sterownikiem. Ponadto piloty radiowe mają zasięg do 50 metrów. Połączenie tych dwóch cech sprawia, że piloty radiowe doskonale sprawdzają się w równoczesnej obsłudze wielu kontrolerów RGB. Warto także wspomnieć, że fale radiowe rozchodzą się równo w całym domu a nawet poza nim, co pozwala włączać oświetlenie z każdego miejsca, nawet odległego o kilkadziesiąt metrów od sterownika. W przypadku tego typu pilotów wystarczy włączyć przycisk siedząc w salonie, aby rozbłysły światła w całym ogrodzie.

Kontrolery RGB umożliwiają zmianę kolorów w jakich świecą diody na taśmach ledowych. Dzięki nim barwy mogą płynnie przechodzić jedna w drugą lub zmieniać się skokowo. Dla osób lubiących zabawę idealnym rozwiązaniem będzie opcja stroboskopu, który zmieni dom w dyskotekę. Dobierając sterownik do swoich potrzeb warto zastanowić się również nad rodzajem pilota, który pozwoli nim wygodnie sterować.